Home > Tips, Visual Studio > [PL] 10 elementów VS2010 ułatwiających codzienną pracę

[PL] 10 elementów VS2010 ułatwiających codzienną pracę

Lada dzień pojawi się finalna wersja Visual Studio 2010, a wraz z nią wejdą w życie nowe elementy tego IDE. Obserwując VS2010 już od pierwszej bety przedstawię parę elementów, które według mnie pomagają najbardziej w codziennej pracy z VS2010 (nie znaczy to, że tylko 10 nowości zostało dodanych). Warto by było wspomnieć o tym jak przebiegało tworzenie VS2010 począwszy od bety1.

This is “An Alfa Beta

Pierwsza Beta1 nie zrobiła u mnie wrażenia. Wręcz przeciwnie byłem nawet zawiedziony kierunkiem rozwoju IDE. Nie mówię tutaj już o szybkości działania (a raczej powolności), jaką ta wersja się charakteryzowała, ale jak to bywa, becie można było wybaczyć. Odnośnie wyglądu to wersja ta przypominała mi wyglądem Eclipse, głównie chodzi tutaj o stronę główną. Nie można było się połapać w tym środowisku, lepiej nie będę pisał na ten temat dalej.

Beta2 – wyglądem nie odbiegała od tej co jest widoczne obecnie w RC. Mówiąc szczerze jednak ktoś w Microsofcie czyta komentarze społeczności i stworzył całkiem estetyczny interfejs użytkownika. Był to wielki plus od strony interfejsu, także i wydajność zwiększyła się w porównaniu z poprzednią betą. Co ważne jest to miejsce, w którym tzw. Historical Debugger zmienił nazwę na IntelliTrace (TM).

RC – na chwilę obecną jeszcze dzisiaj dostępne zostało ulepszone pod względem wydajności. Już Beta2 zrobiła wielki krok w dziedzinie wydajności, a RC tylko ulepszało stabilność i wydajność.

Jak to wygląda

Warto pamiętać, że VS2010 napisany został w WPFie, a raczej spora jego część interfejsu. Sami programiści VS spotykali się z wieloma problemami i haczykami odnośnie programowania interfejsu w WPF, tworząc jednak przy tym estetyczny i szybki interfejs dla programisty. Dzięki użyciu WPF możliwe stało się dodanie różnego rodzaju elementów wizualnych, typu powiększanie kodu, rysowanie grafów itp. Nie znaczy to, że do tej pory nie było to możliwe, po prostu takie rzeczy implementuje się łatwiej w WPF, ale dość tej gadaniny. Zobaczmy, na co warto zwrócić uwagę w nowym IDE.

Ulepszony IntelliSence

IntelliSence Już od dawna Visual Studio bardzo dobrze podpowiadało kod. Przedtem wyglądało to tak, że na liście wyświetlane były elementy zaczynające się od liter, które wpisywaliśmy. Od wersji 2010 wyświetlane są także elementy, które zawierające wpisywany tekst wewnątrz. Dodatkowo, jeżeli wpiszemy wielkie litery to wyświetlane będą funkcje, które składają się ze słów zaczynających się od tych liter. Na zdjęciu wpisując RL pojawiła się funkcja ReadLine.

Zoom

CodeZoom Powiększenie lub zmniejszanie kodu źródłowego może przydać nam się w dwóch przypadkach. Pierwszy to prezentacja kodu. Już nie jeden raz zdarzyło się, że podczas prezentacji dobrze widziany kod w komputerze nie był widoczny dla uczestników spotkania. Wchodziło się wtedy w ustawienia i zmieniało wielkość czcionki. Drugi przypadek to zwiększenie liczby wyświetlanych linii kodu, tak aby widoczne było jak najwięcej kodu na ekranie (oczywiście nie do rozmiarów –oo). Co prawda można się bez tego obyć, ale jeżeli przyzwyczaimy się do tej funkcji Zoomu, to zmniejszanie/powiększanie będzie szybko przebiegało, a dzięki temu szybciej będziemy poruszać się po kodzie. Aby powiększyć/zmniejszyć krok możemy u dołu po lewej części okna z kodem źródłowym wybrać lub wpisać procentową wartość powiększenia. Jeżeli preferujemy myszkę, to możemy wcisnąć przycisk CTRL i scrollem zmieniać wielkość czcionki.

Szybkie przeszukiwanie

NavigateToSearch Czasami chcemy znaleźć interesującą nas metodę czy obiekt w naszym projekcie. Dotychczas wyszukiwanie ograniczone było do polecenia: CTRL+SHIFT+F, następnie wpisania interesującego nas słowa i wciśnięcie przycisku szukaj. Dało się z tym przeżyć, udawało się wyszukać czasami kilkanaście elementów, ale potem musieliśmy przeszukiwać wyszukiwania lub otwierać każde z nich, by sprawdzić, czy to jest rzeczywiście poszukiwany element. W najnowszej wersji mamy rozszerzone wyszukiwanie poprzez dodatkową funkcję “Navigate To…” dostępną z menu Edit. Oczywiście każdy będzie używał skrótów (domyśłnie jest nim CTRL+,). Wpisując w pasku wyszukiwania słowo VS automatycznie będzie przeszukiwał projekt i jeżeli znajdzie, to wyświetli parę dodatkowych informacji wraz z ikonkami, a wyszukiwnaie wzrokowe (Visual Search) jest jednak o wiele lepsze.

Odwołania

ViewCallHierarchy

Do tej pory możliwe było wyszukiwanie odwołań do określonej funkcji za pomocą polecenia wyszukującego referencje do procedury. W nowej wersji, oprócz tej metody dostępne jest kolejne polecenie View Call Hierarchy, pozwalające na wyświetlenie metod, które odwołują się do wskazanej metody, a także metod, które wychodzą z danej metody, dzięki temu szybciej możemy prześledzić przechodzenie po liniach kodu.

 Odpinanie okien

VS2010WindowDocking

Funkcja ta jest najbardziej przydatna dla osób, które posiadają więcej niż jeden monitor, lub też podczas prezentacji. Możemy odpiąć okno z kodem źródłowym lub z podglądem XAML na drugi monitor zmieniając coś na pierwszym monitorze, albo odpiąć okno i powiększyć na pełny ekran.

 Podświetlanie zmiennych

VariableHighlight  Często zdarza się, że chcemy szybko znaleźć odwołanie do zadeklarowanej zmiennej. Dotychczas wykorzystaliśmy do tego celu narzędzie wyszukiwania. Dało się z tym przeżyć, jednak nie było to wygodne rozwiązanie, szczególnie gdy nagle przeskoczyliśmy na drugi koniec pliku z kodem i chcieliśmy powrócić. W nowym IDE została dodana funkcja podświetlenia zmiennych. Klikając na zmienną, zostają podświetlone wszystkie jej występowania.

IntelliTrace

IntelliTrace Dawniej, (w Beta1), znane było to jako Historical Debugger. Niestety już na wstępie powiem, że ta funkcjonalność dostępna jest jedynie w najwyższej wersji Premium, warto o niej jednak wspomnieć. Często bywa tak, że gdy pojawia się wyjątek w pewnej procedurze, chcąc przejść do procedury wyższej nie widzimy wartości zmiennych w niej zawartych. Dzięki IntelliTrace, możemy cofnąć się w przeszłość i zobaczyć, jakie wartości miały zmienne tuż przed wejściem do procedury (dosłownie odtwarzamy środowisko w poprzednim kroku). Przeglądamy praktycznie historię wywołania kodu. Mówiąc szczerze spodobało mi się to najbardziej!

Podgląd zmiennych

Zmienne

Bardzo ciekawą funkcją jest pinezkowanie zmiennych i dodawanie do nich komentarzy. Podczas wystąpienia błędu, lub przy punkcie przerwania sprawdzamy wartość zmiennych albo najeżdżając na nie, albo podglądając je wewnątrz okienka Immediate czy też śledząc zmienne. Pinezkowanie zmiennych pozwala nam przykleić do edytora notatkę, która zawierać może ostatnią wartość zmiennej oraz też komentarz informujący o jakiejś niedozwolonej wartości, która w tej zmiennej może się pojawić. Co więcej okienko to możemy przeciągnąć w dowolne miejsce ekranu.

Instalowanie dodatków z poziomu IDE

VS2010ExtensionManager

W końcu w Visual Studio zostało to zintegrowane. Dzięki temu z poziomu menu Tools mamy dostęp do Extension Managera, za pomocą którego bez wchodzenia na stronę możemy zainstalować lub zaktualizować zainstalowane wtyczki. Do wyboru mamy też wyszukiwarkę, za pomocą której możemy z łatwością znaleźć interesujące nas dodatki. Dzięki temu instalowanie i wyszukiwanie stało się przyjemniejsze.

Wielowątkowość

ParallelTree.NET Framework 4.0 używa zupełnie nowego CLRa. Całe środowisko .NET 4.0 bardzo dobrze wspiera programowanie wielowątkowe. Niestety programowanie wielowątkowe wiąże się z debugowaniem kodu, także wielowątkowo. Nie jest to miłe zadanie, szczególnie jak w wątku tworzone są inne wątki. VS2010 został napisany tak, aby pomóc nam w zarządzaniu kodu wielowątkowego. Potrafi w łatwy sposób wyświetlić w postaci drzewa powiązania wątków. Klikając na wybraną linię kodu możemy łatwo przejść do określonego wątka, a dokładniej do aktualnie wykonywanej części programu i zacząć debugować dany fragment kodu. Niestety funkcja ta nie działa w parze z IntelliTrace.

Bonus Level

VS2010NewProject Warte wspomnienia jest także tworzenie nowych projektów. Mając zainstalowane kilkadziesiąt różnego rodzajów szablonów projektów dotychczas mieliśmy problem ze znalezieniem nas interesującego. Wiedzieliśmy np., że szablon dotyczył programowania w C#, czy też w WinForms, ale wśród kilkunastu szablonów, ten jedyny ginął. W VS2010 mamy w oknie tworzenia projektu/dodawania elementu pole tekstowe pozwalające filtrować szablony. Co więcej, mamy dostęp także do szablonów dostępnych online!

 

Nie wspomniałem tutaj o wielu innych dodatkach i nowościach w Visual Studio 2010. Warte wspomnienia są między innymi testy interfejsu, wspomaganie języka F# 2.0 wraz z oknem konsoli, narzędzia UML, narzędzia Silverlight 4.0, a dodatkowo pełna obsługa .NET Framework w wersji 4.0, także poniższych, obsługa tzw. Cloud Computingu (Windows Azure), narzędzia dla Sharepoint. Niestety na chwilę obecną nic nie słychać o wsparciu .NET 4.0 w VS 2008, tak więc prędzej czy później trzeba będzie przejść do VS 2010.

A czemu akurat VS 2010? Jest to na pewno najlepsze narzędzie dla platformy .NET, z racji swojej Visual Studio tak jak cała platforma jest stabilnym środowiskiem, w której zmiany wychodzą średnio co 2-3 lata zachowując przy tym kompatybilność wsteczną. Dodatkowo bogaty zestaw narzędzi (także darmowych) sprawia, że jest to najlepszy IDE do tworzenia aplikacji dla całego środowiska Microsoftu.

Advertisements
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: