Home > ASP.NET, C#, Web, Windows > [PL] Certyfikacje Microsoftu – “co i jak”.

[PL] Certyfikacje Microsoftu – “co i jak”.

October 29, 2010 Leave a comment Go to comments

Microsoft Certified Technology Specialist LogoW końcu po jakimś czasie udało mi się zdobyć certyfikat MCTS dotyczący ASP.NET 3.5. Chciałbym tutaj opisać w paru krokach jak się do takego egzaminu przygotowywałem i wyjaśnić czy warto się do tego typu egzaminów przygotowywać.

Jak ?

Po pierwsze należy zastanowić się z jakiej dziedziny chce się zostać specjalistą i potem dalej się w nią zagłębiać. Ścieżkę tą można znaleźć na stronie http://www.microsoft.com/learning/en/us/certification/mcts.aspx . Nastęnie wybieramy egzaminy, poszukujemy materiałów, uczymy się, programujemy, bawimy się. Jeżeli nie chcesz wydawać kasy na materiały szkoleniowe, to warto w tym celu zahaczyć o Grupę.NET. Tego typu grupy posiadają bogate zasoby różnego rodzaju materiałów papierowych. Nawet jeżeli znajduje się jakaś starsza książka na temat danej technologii, to warto ją pożyczyć, aby poczytać sobie ją np. w pociągu. Z materiałów szkoleniowych jak dla mnie pomocna była aplikacja MS Press Trainig Kit Exam Prep – tworzy ona testy losując pytania – jest o wiele lepsza niż wertowanie pytań i odpowiedzi w książce.

Ja akurat wybrałem egzaminy 70-562 i 70-536. Ostatni z nich zdałem w połowie czerwca. Dodatkowo 536 jest podstawą do większości egzaminów dotyczących .NET, mimo, że dotyczy .NET 2.0. Egzamin  562 uzupełnia dodatkowo wiedzę na temat .NET 3.5.

Należy także zauważyć, że same materiały mogą niewiele dać. Jeżeli nie ma się styczności z technologią, poza teorią zdobytą z materiałów – to egzaminu można nie zaliczyć, dodatkowo taki certyfikat nie daje takiej satysfakcji, mimo, że może ładnie wyglądać w CV.

Ile to kosztuje ?

To zależy. Praktycznie sam egzamin jest płatny (nie wliczam tutaj materiałów przygotowujących), a jego cena jest zależna od kilku czynników. Jeżeli jesteś jeszcze studentem, to warto wybrać egzamin z początekim 072. Tego typu egzamin nie różni się niczym, poza ceną, od komercyjnego zaczynającego się od 070, przeważnie jest o połowę tańszy. Jeżeli otrzymałeś Voucher, który zdobyłeś na jakimś spotkaniu Microsoftu (np. za aktywność w grupie .NET, zbierając punkty na portalu codeguru.pl) to egzamin może być bezpłatny, może być, ponieważ niektóre ośrodki egzaminacyjne pobierają opłaty (co właściwie jest niezgodne, ale cóż, jak się zaliczy egzamin to nawet nie ma znaczenia). Niektóre Vouchery zwalniają w pewnym procencie z opłaty, np. Voucher dołączony do materiałów szkoleniowych ma 15% upustu.

Jak to wygląda ?

Jeżeli czujesz się już pewnie z danej dziedziny, to możesz zarezerwować sobie termin. Certyfikacje Microsoftu dostępne są w wielu ośrodkach szkoleniowych, jednak taką główną stroną jest http://prometric.com/. Warto jednak bezpośrednio do wybranego ośrodka zadzwonić, bo to co jest na stronie prometrica może być nieaktualne.

Przychodząc na egzamin potrzebujesz dwóch dokumentów ze zdjęciem poświadczających, że jesteś kandydatem (bliźniaki mają dobrze), który się zapisał, a nie jego kolegą. Podpisujesz także klauzulę poufności inforującą, że pytania nie mogą wyjść poza salę egzaminacyjną (jeżeli ktoś spyta się mnie jakie były pytania i zaproponuje 1 mln$, to i tak nie odpowiem, bo praktycznie je zapomniałem). Cały egzamin może trwać łącznie 4 godziny. Liczy się w to czas przeznaczony na jakieś manuale, pytania testowe, zapoznanie się z aplikacją – za pierwszym razem warto się z tym zapoznać. W trakcie egzaminu jesteś odizolowany od otoczenia, ja miałem akurat osobny, monitorowany pokój. Po zalogowaniu się do aplikacji pozostajesz już sam w pomieszczeniu z kawałkiem czegoś do pisania – wszystkie telefony, laptopy pozostają zdala od Ciebie. Na właściwy egzamin przeznaczone jest 130 minut i w tym czasie odpowiadasz na 45 pytań z danej dziedziny. Liczba pytań jest proporcjonalna do materiału. Przykładowo mając 45 pytań, obszar Mobile Development brany pod uwagę jest w 5% – zatem przypadną około 2 pytania z tej dziedziny. Wydaje się, że nie jest to dużo, jednak niektóre pytania potrafią nieźle namieszać w głowie. Pod koniec gdy już na wszystko odpowiesz otrzymujesz wynik testu – oczywiście musi to być PASSED, następnie drukowany jest raport potwierdzający zdanie danego egzaminu, dodatkowo jeżeli chcesz to możesz wypełnić ankietę. Nie warto się spieszyć odpowiadając na pytania. Z całą pewnością zdąży się na wszystkie pytania odpowiedzieć i kilka razy je sprawdzić – tylko oby aplikacja się nie zawiesiła, bo lubi to robić (oczywiście napisana jest w Javie :) ). Mimo, że egzamin zawiera 45 pytań, to nie wszystkie pytania mogą być równo punktowane. Łącznie do zdobycia jest 1000 punktów, z czego zdobycie 700 zalicza egzami.

Po zdaniu egaminu otrzymujesz dostęp do strony https://mcp.microsoft.com/mcp . Jeżeli na Twój certyfikat składają się dwa egzaminy (jak w moim przypadku), to po zaliczeniu pierwszego stajesz się MCP (Microsoft Certified Professional), a tym samym otrzymujesz dostęp do tej strony.

Czy warto ?

Zdecydowanie tak. Certyfikacje Microsoftu są jednymi z najczęściej wybieranych certyfikatów w świecie IT. Z tego co wiem to w większej mierze, wśród pracodawców, liczą się egzaminy dotyczące kwestii serwerowej (tzw. IT). Nie należy jednak myśleć, że z pozostałych dziedzin (myślę tutaj o programowaniu) certyfikat ten nie ma znaczenia. Przystępując do egzaminu narzucasz na siebie pewien cel – zaliczyć egzamin. Wraz z tym celem zapoznając się z materiałami, zapoznajesz się także z technologią. Możesz znaleźć rozwiązania, które kiedyś już pisałeś, a które znajdują się już w frameworku. Przypominasz sobie pewne elementy, a także pogłębiasz wiedzę z danego materiału, z którym nie masz na co dzień takiej styczności. Dodatkowo masz dowód, że coś potrafisz. Oczywiście tyle pozostaje w Tobie wiedzy ile wysiłku włożysz w jej opanowanie. Należy także pamiętać, żę stamo zdobycie certyfikatu nie oznacza, że stajesz się nagle specjalistą z całej tej dziedziny – będzie istniało wciąż wiele pytań, na które  być może nie będziesz potrafił odpowiedzieć.

Uwagi.

Jak każda technologia w świecie IT ma swój termin ważności. Certyfikat jest ważny praktycznie w nieskończoność i może być doceniany w czasie, gdy dana technologia króluje na rynku. Gdy pojawi się jakaś nowsza wersja to warto zdać egzamin uzupełniający – nie ma takiej potrzeby zdawać dwóch egzaminów, ale wystarczy wtedy jeden egzamin uzupełniający wiedzę na temat nowszej wersji.

Co dalej ?

Na pewno warto dalej drążyć ten temat, szkolić się, uczyć. Należy jednak uważać, aby nie być specjalistą z jednej dziedziny – świat IT mocno się rozwija i warto znać po trochu z każdej dziedziny (warto przeczytać post Mariusza Kędziory na ten temat http://blogs.technet.com/b/mkedziora/archive/2010/08/20/specjalizacja-a-bycie-na-czasie.aspx ).

Advertisements
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: