Home > Powershell, Tips > [PL] ConEmu-maximus – bardzo dobry terminal pod Windowsem

[PL] ConEmu-maximus – bardzo dobry terminal pod Windowsem

ConEmu2013Programista to nie zawód, to styl życia“. Oprócz dziwacznych skrótów klawiaturowych warto również zapoznać się linią poleceń i różnego rodzaju terminalami oferującymi dostęp do gita, powershella czy zwykłej linii poleceń. Użytkownicy Linuxa z całą pewnością delektują się tym na co dzień i trudno jest im użyć tej paskudnej windy, szczególnie w pracy, bo tam ten terminal to czarna…. Nic bardziej mylnego! Windows nie jest gorszy i swoje terminale i emulatory posiada!

Dla Windowsa jest kilka różnych emulatorów terminali, wspierających cmd, powershella, basha. Takimi najbardziej popularnymi są Console2 oraz mój ulubiony ConEmu. Zatem, czemu ConEmu ?

 • Kilka konsoli odpalonych w zakładkach.

Istnieje możliwość otwarcia kilku różnych sesji w zakładkach. W jednej może być odpalony powershell, w drugiej cmd a w trzeciej Far Manager. Mamy wszystko w jednym oknie. Dodatkowo niektóre zakładki mogą zostać uruchomione z uprawnieniami administratora!

 • Skróty nie tylko klawiaturowe

W swoich ustawieniach, ConEmu udostępnia definiowanie wielu skrótów klawiaturowych, które mogą działać globalnie w obrębie systemu lub lokalnie w obrębie aplikacji. Win+W lub kliknięcie środkowym przyciskiem myszy w puste miejsce na zakładce otwiera nową sesję naszej ulubionej konsoli (czytaj powershella). Dodatkowo można zdefiniować jump-listy.

 • Znane każdemu kopiuj/wklej

Niestety to co oferuje cmd lub powershell w swojej najczystszej postaci nie nadaje się do codziennego i częstego użycia. Popularne skróty klawiaturowe takie jak CTRL+C/CTRL+V praktycznie tam nie działają, nie mówiąc już o zaznaczaniu. W ConEmu mamy to od zaraz. Dodatkowo aby zaznaczyć fragment ekranu wystarczy wcisnąć Shift i zaznaczyć kursorem myszy lub strzałkami tekst.

ConEmuStatusAndSelectText

 • Integracja z Far managerem

Co niektórzy chyba jeszcze pamiętają Norton Commandera, albo i wypasionego Dos Navigatora. A z linucha zapewnie Midnight Commandera. Tutaj bardzo fajny i zgrany jest Far manager, który posiada dodatkowo kilkanaście rozszerzeń, w tym kilka integrujących się z ConEmu. Nie będę tutaj opisywał w tej chwili jednak detali.Far

 • Definiowanie przezroczystości i tła konsoli

To już bardziej coś z pimp my terminal. Jednak czasami z ascetycznego czarnego wyglądu bardzo fajnie jest powrócić do czegoś ładnego i innego. Aż chce się wtedy z miłą chęcią powracać do linii poleceń. Można ustawić kolory, tła oraz przezroczystość.

 • Quake mode!

O tak, mam u siebie podpięte pod Win+~(tylda). Wtedy wyskakuje mi z górnej części ekranu konsola znana niektórym z Quake – taki oto good mode.

ConEmuSettings

 • Definiowanie na starcie, które konsole mają zostać uruchomione

Oprócz wymuszenia startu ConEmu wraz z systemem można także wskazać co ma zostać odpalone.

 • Podpięcie się pod wszystko – nawet Internet Explorera!

Można podpiąć się pod proces już istniejącego innego terminala (np. powershella), a zostanie on dodany jako zakładka. Ciekawą funkcjonalnością (pewnie by design) jest to, że można dodać do zakładki explorera a nawet Internet Explorera! – Wiem, że są rozszerzenia systemu (nawet płatne), które pozwalają grupować kilka różnych explorerów, a tutaj mamy praktycznie za free!

AttachToProcess

 • Inne
  • Wywołując polecenie cmd, terminal zostanie automatycznie uruchomiony w ConEmu.
  • Win+H pozwala zrobić zrzut ekranu.
  • Pasek stanu wyświetlający wiele informacji, takich jak aktualny stan CapsLocka, numer procesu terminala, szerokość, wysokość, wszystko do skonfigurowania.

Do ściągnięcia

Zachęcam jedynie do ściągnięcia, zainstalowania i zapoznania się z tym emulatorem. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Więcej można przeczytać i zobaczyć na samej stronie aplikacji. Oprócz ciekawych zrzutów ekranu , można także przeczytać recenzje innych użytkowników, w tym także Scotta Hanselmana !

Advertisements
 1. No comments yet.
 1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: