Home > HTML5, IE, Web > [PL] Gdzie się podział tryb zgodności w IE 11 ?

[PL] Gdzie się podział tryb zgodności w IE 11 ?

IE logo“Użyłem Chrome aby zainstalować IE 11” – Windows 8.1 już niebawem, a wraz nim najnowsza odsłona przeglądarki Internet Explorer. Niektórzy mogą się zdziwić, gdzie się podział magiczny przycisk zgodności, i tryb przeglądarki? Z drugiej strony, po co tego szukać?

Gdy pojawił się IE 8, od którego zaczęła się ewolucja tej przeglądarki, rynek zdominowany był przez IE 6 oraz IE 7. Widok zgodności miał ułatwić między innymi migrację na IE 8 i nowsze wersje, tak aby jak najmniejszym kosztem wyświetlić poprawnie strony napisane pod starsze wersje. Ciągnęło się to przez dwie kolejne wersje.

Od wersji IE 11 Preview, która dostępna jest także dla Windows 7 – widok zgodności oraz tryb zgodności nie są już dostępne (nie do końca – sprawdź ostatni rozdział).

W sumie nie ma czego żałować. Przełączenie na tryb zgodności nie oznaczało, że przeglądarka w pełni będzie odzwierciedlać wybraną poprzedniczkę. Była to bardziej emulacja, która i tak w paru (skrajnych) przypadkach zawodziła z prostego powodu: Wyobraź sobie, że napisałeś program, który pozwala na przełączenie się użytkownika na starszą wersję. Wypuszczając kolejne wersje, łatasz dziury poprzedniej, przez co kod już nie jest ten sam i może się zupełnie inaczej zachowywać nawet część, którą emulujesz. Dodatkowo musisz rozwijać aplikacje i utrzymywać stary kod – to się po prostu nie opłaca i wielu przypadkach przynosi więcej problemów niż korzyści.

IE 11 Preview emulation

W IE 11 mamy prostszy panel, w którym dostępny jest teoretycznie do wyboru tylko jeden document mode. Wyświetlać może wartość znacznika x-ua-compatible lub edge, gdy strona jest napisana w HTML5. Jeżeli pisało się strony w HTML5, a raczej w jego podzbiorze wspieranym od lat przez wszystkie przeglądarki, to nawet IE 8 sobie poradzi. Problem i tak wystąpi, jeżeli strona zostanie utworzona pod konkretną wersję – na przykład IE 9 – wtedy IE 11 może nie dać sobie rady z poprawnym wyświetleniem i będzie wyświetlał stronę w najnowszych, obsługiwanych standardach HTML5 – z tym, że może okazać się to nie aż takie straszne (o czym więcej w innym poście).

Ważnym elementem jest również brak nowej wartości dla x-ua-compatible w IE 11. Można podać wartość edge lub pozbyć się tego znacznika pisząc stronę według standardu HTML5 i zaczynając ją od.

<!doctype html>

Jak mogę sprawdzić, czy strona jest ‘zgodna ze standardami’ z poprzednimi wersjami IE?

IE Virtual Machines

Nasz klient nasz pan – w wymogach od klienta dostajemy bardzo paskudny wymóg – pixel-perfekcyjna zgodność z IE 8. Pozostaje wtedy stary, dobry i sprawdzony sposób – zainstalować wirtualną maszynę z konkretną wersją przeglądarki. Przygotowane obrazy oraz dodatkowe wskazówki dostępne są na stronie modern.ie. (Na chwilę obecną nie ma wersji 64 bitowych, ale pewnie w późniejszym okresie się pojawią).

Nie truj sobie życia starym IE !

Pod IE 6 stron się już nie pisze, a jeżeli jest taka okazja to nikt z niej nie korzysta – chyba, że na dzień dzisiejszy Chińczycy. IE 7 i IE 8 wkrótce wymrą wraz z systemem Windows XP. Niebawem czeka to IE 9 pod Vistą – użytkownikom tego systemu pozostanie jednak konkurencja, skoro nie mają możliwości zainstalowania nowszej wersji IE. Dodatkowo IE 10 zostanie zastąpiony przez IE 11.

Czego mi jeszcze brakuje w IE, to częste aktualizacje (nie tylko aktualizacje bezpieczeństwa) przeglądarki do nowszej wersji.

[EDIT] Widok zgodności

Widok zgodności dostępny jest z poziomu menu Narzędzia > Ustawienia widoku zgodności (komentarz Łukasza). (Dodałem http://whatsmyuseragent.com/ do witryn).  Microsoft aktualizuje listy w ramach aktualizacji systemu więc popularne strony powinny tam się w miarę szybko znaleźć, jednak czasami  warto to zrobić samemu. Co ciekawe nie mam tej opcji w IE11 na Windows 7! (PS3).

Widok ZgodnosciI E11

PS2> Widzę, że jakoś od niedawna powróciła lista z trybami dokumentów (w IE 11 pod Windows 7 nie mam jej) – widzę jednak, że mam różne buildy. Na Windows 7 mam jednak starszego – 11.0.9431.194 na Windows 8 natomiast 11.0.9600.16438 – zobaczymy, czy czekająca aktualizacja na Windows7 coś wprowadzi.

PS3> Aktualizacja na Windows 7 wprowadziła właśnie pozycję menu Ustawienia widoku zgodności oraz listę wyboru Tryby dokumentu.

IE11Emulacja

PS4> Wraz z Windows 8.1 Update 1 pojawił się Enterprise Mode (Tryb przedsiębiorstwa)

Advertisements
Tags: , ,
 1. Łukasz
  November 18, 2013 at 12:14

  A co mamy w tych opcjach? Czy to nie jest czasem tryb zgodności?

  • November 18, 2013 at 21:50

   Hej. Dzięki za uwagę. Muszę ten post troszeczkę uaktualnić do aktualnego wydania IE.

 1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: