Home > HTML5, IE > [PL] Zapoznaj się z IE na nowo

[PL] Zapoznaj się z IE na nowo

November 16, 2013 Leave a comment Go to comments

IEWiele osób, które znam używa różnych przeglądarek. Czasami z kwestii przyzwyczajenia, czasami też z kwestii religijnych – tą jedną jedyną, słuszną. Słysząc o IE zdecydowana większość dostaje drgawek lub szyderczy uśmiech. Mimo wszystko warto jednak zapamiętać parę ciekawostek i informacji dotyczącej nowych wydań IE, niektóre z nich mogą przydać się w codziennych sytuacjach.

Przeglądarki są najczęściej i najszybciej zmieniającymi się aplikacjami na rynku. Kolejne wersje pojawiają się w przeciągu paru tygodni zawierając uaktualnienia bezpieczeństwa czy też dodatkowe funkcjonalności. Powracając po paru miesiącach do zakurzonej już przeglądarki na naszym dysku można się zdziwić, że to nie jest ta sama przeglądarka jaką zapamiętaliśmy ostatnio. Dotyczy to wszystkich przeglądarek, a w szczególności Internet Explorera. Poniżej umieszczam parę funkcjonalności, które mogą przydać się każdemu w najnowszych wydaniach IE.

What if girls were browsers.

Tryb Private (vel. Porn Mode)

Użyj przeglądarki nie pozostawiając po sobie śladu. Jeżeli chcesz przejrzeć pocztę na komputerze kolegi lub w miejscu uczęszczanym przez większą rzeszę ludzi zawsze przeglądaj strony web w trybie prywatnym. Zamykając okno przeglądarki usuniesz informacje na temat swojej aktywności, historię przeglądania stron, przypadkowo zapamiętane hasło do konta itp.

Aby otworzyć sesję w trybie prywatnym wystarczy wcisnąć CTRL+SHIFT+P, po opuszczeniu stanowiska, pamiętajmy jedynie o zamknięciu przeglądarki. Jeżeli uruchamiasz ją z linii poleceń, to dodaj parametr private:

iexplore -private

Przypinanie stron

IEPinnedFacebook

Bardzo cenię sobie tą funkcjonalność. W pracy nie używam na co dzień Outlooka – jego zaawansowane funkcjonalności nie są mi potrzebne. Jedyną rzeczą, jaką potrzebuję to notyfikacje o przychodzącej poczcie z wersji web. Wiele stron udostępnia tą funkcjonalność jedną z nich jest Facebook. Mam go często otwartego i nawet nie wiem co na nim się dzieje – interesują mnie przeważnie notyfikacje i skróty do najczęściej wykonywanych akcji.

Aby móc korzystać z tej funkcjonalności, wystarczy daną stronę z zakładką chwycić i przeciągnąć ją na pasek zadań.

Płynne przeglądanie

Poszukując szybko informacji chcemy aby strona została szybko załadowana. Ładowanie stron jak i płynność przeglądania stron w IE w wielu przypadkach przewyższa konkurencję. Używam na co dzień wielu różnych przeglądarek, często zdarzało się, że konkurencja potrafiła przyblokować system lub zapchać pamięć. Nie twierdzę, że IE jest w tej dziedzinie perfekcyjny – jednak porównując z poprzednimi wersjami jest zauważalna różnica – dotyczy to czasu renderowania grafiki jak i wykonywania skryptów JavaScript.

Pełen ekran

Czasami zdarza się, że chcemy przejrzeć strony na pełnym ekranie na drugim monitorze. Wystarczy wtedy wcisnąć klawisz F11 – w rezultacie przeglądarka wypełnia ekran monitora ukrywając wszystko co możliwe (pasek adresu, tytuł i zakładki).

Autokorekta

Również jest dostępna bez instalowania dodatków. Przeglądarka podkreśli błędnie wpisany tekst. Z menu kontekstowego możemy następnie wybrać poprawną formę lub dodać wyraz do słownika.IEAutoKorekta

Synchronizowanie ustawień

Dostępne jest niestety jedynie dla IE10 i Windows 8.  Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby synchronizować zakładki pod Windows 7 – można sobie poczytać na temat How To Synchronize Your Internet Explorer Favorites.

Gdzie zapisałem pobrany plik?

Chcąc otworzyć lokalizację lub przypomnieć sobie, gdzie zapisany został pobrany plik warto zapamiętać skrót klawiaturowy CTRL+J. Pojawia się wtedy dodatkowe okno z listą ostatnio lub aktualnie pobieranych plików. Dodatkowe akcje dostępne są w menu kontekstowym.

Coraz lepsza zgodność z HTML5

Html5Test dobrze to pokazuje. Największy skok był w wersji IE 10, a z wersji na wersję jest coraz lepiej. Warto pamiętać,  że HTML5 nie jest jeszcze obsługiwany we wszystkich przeglądarkach w pełni.

IE11Html5Test

Narzędzia developerskie

IE11 Developer Tools

Zastanawiając się, co dzieje się ze stroną na danym komputerze, można użyć wbudowanych narzędzi developerskich – począwszy od IE 8 mamy dostęp do nich bez instalowania dodatków. Wystarczy, że zapamiętasz klawisz funkcyjny F12. W IE 11 narzędzia te zmieniły się diametralnie.

Advertisements
Tags:
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: