Home > IE > [PL] Enterprise Mode – Tryb przedsiębiorstwa i przeskok z IE 8

[PL] Enterprise Mode – Tryb przedsiębiorstwa i przeskok z IE 8

EMSLMJuż minął prawie tydzień odkąd wsparcie dla Windows XP oficjalnie zostało zakończone. Wraz z nim używany Internet Explorer w wersji 6 (co za żal), oraz Internet Explorer 8 również teoretycznie zakończyły rację bytu. Odkąd firmy przerzucają się na wyższe wersje Windowsa, pojawiają się problemy związane z wyświetlaniem stron. Do dzisiaj widzę jeszcze strony, które wymagają IE 8 do działania, lub w ogóle nie działają pod innymi przeglądarkami – jak wobec tego sobie z tym poradzić ?

Internet Explorer to nie jest już ten sam Internet Explorer. Porównując wersje 8 i 11 przeglądarki… tutaj nie ma co porównywać. Dodatkowo wersja IE 11 nie jest tą samą wersją wypuszczoną parę miesięcy temu (o tym pewnie więcej w innym poście), ale…

…jaki jest problem ?

Problem pojawia się głównie w firmach, które mają wymóg używania konkretnej wersji IE w aplikacjach wewnętrznych (np. jakieś kalkulatory, strony intranetowe). Istnieją też strony zewnętrzne, które wymagają IE w konkretnej wersji. Pojawia się wtedy problem – albo strona nie wyświetla się prawidłowo, albo użytkownik (np. pani Krystyna z gazowni) musi skończyć weekendowy kurs dofinansowany przez UE, aby dowiedzieć się gdzie włączyć tryb zgodności (kurs kończy się certyfikatem, który p. Krystynie nie przyda się w portfolio). Mając tą wiedzę pani Krystyna musi powiedzieć swojej koleżance (pani Gabrysi) jak ustawić tryb zgodności na danej stronie – co mija się z celem, bo zadaniem p. Krystyny nie jest nauczanie koleżanek tylko wykonywanie swojej pracy. Włączanie lub wyłączanie trybu zgodności ręcznie przez każdego użytkownika jest słabe – przychodząc następnego dnia do pracy każdy powinien bez problemu rozpocząć swój dzień pracy, bez problemów związanych z wyświetlaniem strony.

Jakie jest rozwiązanie ?

Skupmy się jednak nad rozwiązaniem – nowym trybem pozwalającym na możliwość wyświetlania stron w przeglądarce w trybie zgodności. Jest to tak zwany Enterprise Mode (po polsku to Tryb przedsiębiorstwa). Wraz z ostatnim Windows Update pojawiła się aktualizacja dla IE 11 – zawiera ona wspomniany Enterprise Mode. Domyślnie tryb ten jest wyłączony (bo po co Kowalskiemu taki ficzer). Aby go włączyć należy zmienić ustawienia lokalnej grupy włączając “Zezwalaj użytkownikom na włączenie i używanie trybu przedsiębiorstwa z menu Narzędzia“.

Tryb przedsiebiorstwa

 

W wyniku tej operacji pojawi się dodatkowy wpis w menu narzędzia o magicznej nazwie “Tryb przedsiębiorstwa“.

 IE Tryb przedsiebiorstwaZarządzanie

Oprócz ustawień zasad grup można również zarządzać tymi ustawieniami z poziomu rejestru – sposób opisany jest na blogu IE. Dodatkowo dostępne jest proste narzędzie – Enterprise Mode Site List Manager pozwalające na zarządzanie listą stron wyświetlanych w tym trybie. Ta lista może być umieszczona na oddzielnym serwerze wewnątrz firmy.

Czy to rozwiąże problemy

Na pewno nie wszystkie. Należy pamiętać, że tryb ten emuluje niektóre funkcjonalności IE 8 i na pewno z wszystkim sobie nie poradzi. Poniżej podaję parę linków, które mogą przydać się zainteresowanym:

 

Advertisements
Tags:
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: