Home > Uncategorized > [PL] Offtopic – pierwsza pomoc, numer ICE oraz reakcja kierowców

[PL] Offtopic – pierwsza pomoc, numer ICE oraz reakcja kierowców

Szczęśliwy opuszczając pracę (a praca dla mnie to praca szczerza, dwanaście godzin przy komputerach) i udając się na przejście dla pieszych widzę zwalniające na czerwonym świetle auta – za wyjątkiem jednego. Hamuje on pulsacyjnie, a może niby hamuje, niby nie i bang… kolizja. Myśląc – co za debil – idę dalej patrząc na sytuację, która się rozegra. Kierowca drugiego auta wysiada (z miną k-wa,k-wa, k-wa) i nagle otwiera drzwi auta, które w niego wjechało. A w aucie – widać, że kierowca nie kontaktuje i sypie jedynie NullReferenceException. Nic chwytam za telefon wybieram 112 i…

…super udało się – słyszę najpierw automat i informacje, że się łączy. Potem po rozmowie z dyspozytorem kolejne połączenie (przekierowanie, trochę trwało) na pogotowie i już jadą. I potem biegiem do pomocy – widzę, że pierwsza pomoc jest udzielana. Osoba, która spowodowała wypadek nie kontaktowała (oddychała, ale straciła przytomność) – widząc, że pierwsza pomoc jest udzielana i nie przeszkadzając zajmuję się czymś innym…

Twoje bezpieczeństwo jest również ważne

Zrobił się korek, przez co ruch się spowolnił i nie było takiego wyścigu jak na autostradzie. Jednak jedną z ważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać to – ustawienie trójkąta! Była chyba nawet o tym niedawno mowa w TV. Sporo osób udzielając pierwszą pomoc w wypadkach drogowych zapomina o tym – stając się łatwym celem na kolejną ofiarę. Zatem pamiętaj, jeżeli jest więcej osób, to jedna osoba niech udziela pierwszą pomoc – druga niech dzwoni i/lub ustawia trójkąt ostrzegawczy – także warto sprawdzić, czy teren jest bezpieczny!

Nie oceniaj nikogo pochopnie

 pp1

Zbyt pochopnie na samym początku oceniłem sytuację (“co za debil”). Jednak najbardziej wkurzający byli inni kierowcy – “co taranujecie”… albo trąbienie… albo inny gadając przez telefon, prawie wjechałby w trójkąt ostrzegawczy. Owszem były perełki z pytaniem “czy w czymś pomóc”. Zatem kolejna rzecz – nie oceniaj sytuacji i ludzi zbyt pochopnie (dotyczy to praktycznie każdej sytuacji). Budujące było to, że przychodziły osoby, które albo pracowały gdzieś w pogotowiu, albo w innych powiązanych dziedzinach – zatem mogłem spokojnie opuścić miejsce zdarzenia.

Pomóż, jeżeli możesz lub idź dalej

pp2

Na szczęście nie było wielu gapiów, ale nigdy nie rób sztucznego tłumu. Jeżeli możesz nawet pomóc w sprawach niezwiązanych bezpośrednio z udzielaniem pierwszej pomocy – pamiętaj aby chociaż zabezpieczyć tych, których tą pomoc udzielają. Wystarczy nawet stanąć gdzieś przy drodze, tak aby inny nadjeżdżający kierowca Ciebie zauważył. Wtedy odruchowo powinien zwolnić i będzie miał czas na reakcję i rozpoznanie sytuacji. Nie rozumiem ludzi, którzy wręcz wchodzą lub stoją przy miejscu wypadku, by tylko zobaczyć co się dzieje – więcej to przeszkadza niż pomaga.

Numer / karta ICE

ICE

Do głowy wpadła mi jednak jedna rzecz – co by się stało, gdybym na miejscu kierowcy, który spowodował wypadek, znalazł się ja? Z kim z rodziny pogotowie/straż/policja mogłaby się kontaktować? Uff – mam przecież numer ICE w telefonie. Chwila… ale ja mam zablokowany telefon (bo będąc w kieszeni wykonywał głuche telefony lub pisał SMSy) – tylko na numer awaryjny mogę zadzwonić, a nie mam żadnego przycisku ICE. Trzeba będzie zatem pomyśleć o samej karcie ICE – w portfelu będzie dostępna nawet gdy telefon jest zablokowany lub rozładowany.

 

Advertisements
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: