Home > Tips > [PL] Chroń swoje oczy instalując prostą aplikację

[PL] Chroń swoje oczy instalując prostą aplikację

Często po dwunastu godzinach spędzonych przed komputerem łzawiły i piekły mnie oczy (nie tylko od patrzenia w zły kod). Podczas przełączania się pomiędzy ciemnymi kolorami Visual Studio, a jaskrawymi stronami musiałem mrużyć oczy. Nie rzadko pojawiały się “łzy Putina”. W sumie wszystko trwało do czasu, gdy kolega w pracy zaczął używać bardzo prostej aplikacji. Już na wstępie powiem, że programik ten jest prawie dla każdego (nie tylko dla programistów)…

Nie raz używając komputera i wchodząc na jasne strony bardzo często mrużyłem oczy. Po kilkunastu godzinach staje się to na prawdę męczące. Najgorzej jest gdy zaspany włącza się komputer wieczorem lub w nocy, gdy pomieszczenie jest ciemne – wtedy jasny obraz ekranu działa jak silna lampa gdzieś w sali przesłuchań KGB. Można tego nie zauważyć (bo da się do tego przyzwyczaić). Warto śledzić jednak swoje zachowanie korzystając z komputera i pisząc na przykład maile czy dokument w Wordzie – jak często mrużysz gały, czy jak często obraz wydaje się za jasny.

Rozwiązanie

Rozwiązaniem nie okazała się kalibracja monitora czy karty graficznej i zmiana temperatury kolorów monitora, a jedynie instalacja prostego programu o nazwie f.lux, który można pobrać ze strony https://justgetflux.com/.

flux-shot

Jak on działa? Po zainstalowaniu widoczna będzie ikonka w zasobniku systemowym, pozwalająca na kalibrację temperatury bieli – a dokładnie temperaturę barwową. Dodatkowo można podać swoje współrzędne geograficzne, aby programik dostosował się do wschodów i zachodów słońca – wtedy zależnie od pory dnia będzie automatycznie ustawiał odpowiednią temperaturę. Ostatnia opcja nie zawsze się sprawdza, szczególnie w biurach, gdzie dominuje sztuczne światło. Można też wyłączyć działanie aplikacji na określony czas (wybierając ustawienia z menu lub korzystając ze skrótu Alt+End).

Nie dla każdego

Niestety dla grafików i osób zajmujących się kolorami, program ten może się nie przydać – może wręcz przeszkadzać. Nie jestem grafikiem, na temat kolorów to wiem jedynie, że istnieją takie kolory jak RGBA i tyle – więc dla mnie jest on idealny.

Jaki jest rezultat?

Nie męczą mi się tak oczy. Nie łzawią (chyba, że widzą paskudny kod) nie pieką (chyba że widzą tragiczny kod). Aplikację ustawioną mam w sumie na wartość stałą lub wahającą się pomiędzy 3000, a 4000K. W rezultacie o dziwo inaczej też się zasypia! Na co dzień ciepła biel nie wpływa tak pobudzająco jak zimna biel – jest bardziej relaksująca. Dotyczy to również oświetlenia w pomieszczeniu – w pokojach gościnnych czy sypialniach przeważnie stosuje się ciepłą biel, natomiast w warsztatach czy nawet przy biurku powinno używać się zimnej.

Czy znacie jeszcze jakieś inne ciekawe programy użytkowe?

Advertisements
Tags:
  1. Paweł
    October 20, 2015 at 12:31
    • October 20, 2015 at 18:46

      Dzięki za linka!… O ja, używałem ten soft (lub jego klona), jednak zbyt często klikałem na postpone :) Jednak F.lux lub Redshift (pod linuxa) został do dziś na kompie.

  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: