Home > HTML5, IE > [PL] Programowanie w HTML(5) przestaje być żartem

[PL] Programowanie w HTML(5) przestaje być żartem

IEDeveloperChannelTo, że HTML5 (czyli cała otoczka związana z js, css, etc.) zaczyna być popularna wiadomo od dawna. Jakiś czas temu było sporo żartów na temat ‘programistów’ HTMLa. Teraz jednak po części przestaje być to śmieszne, a staje się prawdziwe. Internet Explorer przez wiele lat zaniedbywał implementację części standardów webowych tworząc własne, lub przykładając się w sposób null. Teraz jednak to się mocno zmienia, a silna konkurencja na rynku przeglądarek i możliwości ich wykorzystywania powodują, że możliwości zwykłego HTMLa zaczynają być ogromne.

Gdy wchodziła IE9 dostępne były tak zwane IE Developer Preview – gdzie każdy, kto był zainteresowany mógł sprawdzić ‘nowinki’ w najnowszej odsłonie tej przeglądarki. Od paru dni dostępne jest coś podobnego do ściągnięcia.

To nie jest odsłona kolejnej wersji

Developer Channel (bo tak to się teraz nazywa), który pobrać można  ze strony modern.ie, instaluje się obok IE oraz zawiera parę rzeczy, które prędzej, czy później znajdą się w oficjalnej wersji przeglądarki.

Developer Channel nie działa(ł).

Nie obyło się bez problemów. Gdy odpaliłem DC żadna strona nie mogła zostać poprawnie wyświetlona. Albo przeglądarka w nieskończoność ładowała stronę, albo wieszała się. Reinstalacja również nic nie dała. Chciałem już zgłosić buga na connect, ale przeglądając niektóre zgłoszenia znalazłem, że wpływ może mieć antywirus Avast. Po wyłączeniu Avasta, wszystko zaczęło działać.

Odinstalowanie nie jest takie proste

Chcąc zrobić reinstalację DC (bo zapomniałem, że mam Avasta, który może mi blokować aplikacje), pojawił się problem. Instalator zgłaszał mi problem, że nie może zostać odinstalowany i należy użyć paru komend PowerShella – było to trochę irytujące.  Być może wyłączenie Avasta by pomogło załatwić sprawę, ale mi pomogło poniższe polecenie wywołane z PowerShella:

 Get-AppvClientApplication -Name *Explorer* |  Stop-AppvClientConnectionGroup

Co nowego?

W pierwszym Developer Channel znalazło się parę nowych rzeczy związanych między innymi z:

  • narzędziami programisty (F12). Usprawniona została nawigacja pomiędzy poszczególnymi funkcjami, która wykorzystuje teraz jeszcze więcej skrótów klawiaturowych oraz ulepszone debugowanie.
  • automatyzacja testów – jest to dosyć ciekawe rozwiązanie, któremu warto się bliżej przyjrzeć. Przy pomocy dodatkowego API opisanego w tworzącym się standardzie WebDriver będzie można w dosyć prosty sposób wykonać parę testów na naszej stronie.
  • dla miłośników gier  pojawiło się API, które pozwala na kontrolowanie gier przy pomocy pada – można to sprawdzić na przykładzie gry Escape From XP.

Odkąd wspierane są urządzenia zewnętrzne przez HTML5, to programowanie w HTML5 zaczyna nabierać sensu. Nie jest to już zwykły HTML, który tworzy stronę, ale zestaw bibliotek, narzędzi i standardów pozwalających na różnorodną interakcję.

 

Advertisements
Tags: ,
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: