Home > Edge, HTML5, IE > Microsoft Edge a Internet Explorer

Microsoft Edge a Internet Explorer

September 13, 2015 Leave a comment Go to comments

edgeCzęsto słyszę pytania w stylu “Czym się różni Edge od Internet Explorera?” lub “Gdzie jest tryb zgodności”, albo “Przecież to jest to samo”. Dosłownie w paru punktach chciałbym wszystkim przybliżyć różnice i podobieństwa pomiędzy tymi przeglądarkami .

Mit: Microsoft Edge to jest Internet Explorer

I tak i nie – Edge powstał z Internet Explorea – po drodze wywalono sporo kodu umożliwiającego wsteczną kompatybilność oraz dodano parę nowych rzeczy. Prosty test – wystarczy wejść na html5test.com i porównać Edge z Internet Explorerem

Edge vs IE

 

Czy jest dostępny tryb zgodności ?

EdgeOpenInInternetExplorerNie. Jeżeli zachodzi jednak potrzeba uruchomienia strony w konkretnej wersji Internet Explorera lub w Internet Explorerze, wystarczy kliknąć w symbol “…” w prawym górnym rogu i wybrać opcję Open With Internet Explorer. Jak zauważyć można – Internet Explorer jest osobną aplikacją.

 

Czemu logo jest podobne do tego z IE?

explorer cafeeSporo osób pamięta, jaka była nazwa kodowa dla poprzednika Microsoft Edge? – projekt Spartan. Litera S nie kojarzyłaby się z internetem – “jakieś S mam na pulpicie”. Logo Internet Explorera kojarzy się przeważnie z przeglądarką, dostępem do internetu, logo Edge jest podobne, ale nie jest identyczne.

 

Wygląd i funkcjonalności

Wygląd jest zupełnie inny od tego znanego z topornego wyglądu Internet Explorera. Płaski bez żadnych wodotrysków czy gradientów wygląd pozwala bardziej skupić na treści strony niż na przeglądarce. Brakuje mu jeszcze co prawda możliwości rozszerzania przeglądarki poprzez dodatkowe moduły (tak jak jest to w Chrome czy Firefox) oraz w przeciwieństwie do Internet Explorera, Edge nie oferuje możliwości rozszerzeń czy obsługi ActiveX. Sytuacja z biegiem czasu ma się jednak zmienić do tego stopnia, że umożliwione będzie instalowanie rozszerzeń z Firefoxa czy Chrome.

Co więcej?

Na tym chciałbym zakończyć bardzo krótkie wprowadzenie do porównania tych przeglądarek. Poszczególne funkcjonalności i możliwości opiszę krótko w osobnych postach. Jest ich na prawdę sporo, a myślę że niektóre wskazówki przydadzą się szczególnie osobom i programistom używającym inne przeglądarki.

Tags: , ,
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: